Strona Główna Szukaj Forum Linki Kontakt


Zagadki matematyczne


Zagadka 1. Ukryte działania


Na rysunku poniżej przedstawiono pewne działania matematyczne, zamiast cyfr używając piktogramów (każdy piktogram przedstawia jedną, taką samą cyfrę). Odgadnij jake cyfry kryją się pod poszczególnymi piktogramami tak, aby wszystkie działania w poziomie i w pionie były prawdziwe.


zagadka 1

Rozwiązanie

Zagadka 2. Zadanie Benediktowa.


Włodzimierz Benediktow poeta rosyjski, autor pierwszego w języku rosyjskim zbioru łamigłówek matematycznych. Zbiór ten pochodzi prawdopodobnie z roku 1869.

Przekupki

Pewna przekupka, handlująca jajkami, mając do sprzedania dziewięćdziesiąt jaj, wysłała na targ trzy swoje córki, wręczywszy najstarszej i najbardziej rozgarniętej dziesięć jaj, drugiej - trzydzieści, trzeciej zaś pięćdziesiąt. Powiedziała im przy tym:  Umówcie się najpierw co do ceny, po której będziecie sprzedawały jajka, i stosujcie się do tej umowy; towar sprzedawajcie wszystkie dokładnie po tej samej cenie; mam jednak nadzieję, że najstarsza córka dzięki swemu sprytowi potrafi, dotrzymując warunków ogólnej umowy co do ceny, uzyskać ze sprzedaży swych dziesięciu jaj tyle pieniędzy, ile druga osiągnie ze sprzedaży trzydziestu jaj i jeszcze nauczy drugą siostrę osiągnąć za swoje trzydzieści jaj taką samą kwotę, jaką najmłodsza dostanie za pięćdziesiąt jaj. Niechaj uzyskane przez wszystkie trzy ceny będą jednakowe. Chciałabym przy tym, abyście wszystkie jaja sprzedały w taki sam sposób, żeby za dziesięć sztuk otrzymać nie mniej niż 10 kopiejek, za wszystkie dziewięćdziesiąt zaś sztuk - nie mniej niż 90 kop., czyli 30 ałtynów (ałyn to dawna moneta trzykopiejkowa). Zadanie polega na odgadnięciu w jaki sposób dziewczęta wywiązały się z polecenia.

Rozwiązanie

początek strony     |    strona główna

Stronę wykonano za pomocą wolnego oprogramowania zawartego w pakiecie LINUX Mandriva 2005